Code.org

Bilgisayar biliminin yaygınlaşması, her okulda her öğrencinin bilgisayar eğitimi alabilmesi ve okullarda matematik, fen gibi dersler yanında bilgisayar bilimi derslerinin de olması gerektiğini savunan, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu bir grup bilişimci kar amacı gütmeyen Code.org’u kurdu. Bu platformda çocuklar oyun oynarken aynı zamanda kodlamayı da öğreniyor. Türkçe de dahil birçok dil desteği de mevcut.

Code.org adresinde her seviyeden çocuk için oyunlar mevcut. Henüz okuma becerisi olmayan 4 yaş üstü çocuklar bile oyun oynarken kodlamanın mantığını kazanabiliyor. Onlar farketmese dahi algoritma, mantıksal sınama, problem çözme gibi üst düzey kazanımlarda gelişim sağlayabiliyorlar. Platformda öğrenciler için 4 yaş üstü (çocuk okuyucular), 6 yaş ve üstü (okuma becerisi gerektirir), 8 yaş ve üstü, 10 yaş ve üstü gibi çeşitli seviyelerinde dersler mevcut. Ayrıca zaman zaman farklı seviyelerde eğitimleri içeren oyunlar ekleniyor. Star Wars, MineCraft, Donmuş (Frozen – Anna and Elsa) gibi oyunlar ile çocukların ilgilerini çekmek amaçlanıyor.

Nesne tabanlı programlamayı baz alan sistemin çalışma pratiği gayet basit. Blokları çalışma alanına sürükle bırak yaparak gerekli kod bloklarını oluşturup görevi gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Başarmaları halinde bir sonraki göreve geçiyor, başaramazsa bir ipucu ekranı ile karşılaşıyorlar. Bölümler bazen bir Angry Birds sahnesi, bazen bir Zombi Plants, bazen de bir çizim ekranı olabiliyor. Görevler gittikçe zorlaşarak kodlama ve zihin gelişimi için farklı kazanımları çocuklara kazandırmak amaçlanıyor.