Flexapp

Kod yazmadan mobil uygulama geliştirmenin yeni yolu..
Nesim Sezer tarafından Mart 2016’da kurulan Flexapp, altyapı çalışmaları 2009’a kadar dayanan bir girişim. Kodlama bilgisi olmayanların da mobil uygulama geliştirebileceği bir platform geliştirmek isteyen Sezer, son haline 3 yıl önce başladığı Flexapp’in son haliyle Java tabanlı bir uygulama geliştirme programını sonuçlandırmış. Şu anda Windows tabanlı sunulan programla hem Android hem de iOS uygulamaları geliştirilebiliyor.
Şu anda 1262 üyeye ulaştığını öğrendiğimiz Flexapp, yakında açılması başlaması planlanan Flexapp University çalışmasıyla kendine has uygulama geliştirci ekosistemini hızla büyütmek niyetinde. Keza bu eğitimle lisans kiralama yapan şirketlerin Flexapp’ten alacağı verimin de artırılması hedefleniyor.

Şu anda 5 kişilik bir ekiple yoluna devam ettiğini öğrendiğimiz Flexapp, yakında OS X tabanlı geliştirme programını da kullanıcılara sunacak. OS X tarafındaki kullanıcıların ne kadar istekli olacağı şimdilik bilinmezliğini koruyor.

Flexapp, kod yazmadan sadece bileşenlerin kullanıldığı, bileşen olaylarının da aksiyonlarla kontrol edildiği bir platformdur. Kod yazılmamasına rağmen tamamen native çıktılar üretmektedir. Hazırladığınız uygulamalar Xcode ve Android Studio üzerinde derlenerek ipa ve apk dosyaları oluşturulur. Böylelikle rahatlıkla mağazalarda yayınlayabilirsiniz.
Flexapp aynı zamanda geliştirici bağımsızdır. Hazırlanan uygulamalar gerek görüldüğünde kolaylıkla başka bir geliştiriciye aktarılabilir. Uygulamayı üzerine alan geliştiricinin projeyi bir kere gözden geçirmesi, devam etmesi için yeterli olacaktır.
Flexapp Studio üzerinde kendi lokal veri tabanınızı oluşturabilir, excel tablosunda tuttuğunuz verileri aktarabilir ya da önceden oluşturduğunuz veri tabanını web servise dönüştürerek uygulamanıza ekleyebilir ve rahat bir şekilde veri kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki videoda Flexapp ile bir hava durumu uygulamasını nasıl geliştireceğinizi görebilir, eğer 64 bit ve Java JDK 64 bit 7 üzeri Windows işletim sistemi kullanıyorsanız hemen Flexapp’i indirip uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.