Scratch Jr

Scratch Junior 5-7 yaş grubu için çıkan görsel bir programlama dilidir. Öncelikle bir program deyince aklınıza hemen Türkçesi var mı? diye bir soru geliyor. Scratch Junior üzerinde herhangi kelime yok her şey sembollerle anlatılmış durumda. Bu yüzden evrensel diyebiliriz.

Scratch arayüzünü 6 ana bölüme ayırırsak bu bölümlerin yaptığı işleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

1)Artı sembolüyle yeni karakter ekleyebilir ya da daha önce oluşturduğunuz karakterler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Ev sembolünü tıkladığınızda mevcut projeniz kayıt edip ana menüye çıkabilirsiniz.

2)Tam ekran yapabilir, koordinat sistemini ızgara ile görebilir, zemini değiştirip , ekran üzerine yazı yazabilirsiniz. Her şeyi başlangıç pozisyonuna getirebilir ya da yeşil bayrağa tıklayıp uygulamayı başlatabilirsiniz.

3)Programın ana ekranıdır. Herhangi bir karakteri silmek için karakterin üzerine basılı tutmanız yeterli.

4)Projenize yeni sayfa ekleyebilirsiniz. Her oluşturduğunuz sayfa kendi arka zeminine karakter setine sahiptir. Bir sayfayı silmek için üzerine basılı tutun. Sayfa sırasını düzenlemek için sayfayı istediğiniz pozisyona sürüklemeniz yeterli.

5)Program oluşturmak için gerekli yapı taşlarının bulunduğu bölümdür. Ayrıca en sağda bulunan tuşlarla geri al ve ileri al komutlarını gerçekleştirebilirsiniz.

6)Bu bölüm komut bloklarını birleştirerek program oluşturduğunuz ve karaktere neler yapacağını söylediğiniz bölümdür.