Quizizz ile İnteraktif Ders Hazırlama

Okuma Süresi: 4 dakika

Quizizz, öğretme-öğrenme süreçlerimizde çevrimiçi test etkinlikleri düzenlemek için kullandığımız bir uygulamadır. Quizizz’a yeni gelen özellikle birlikte artık interaktif dersler de hazırlanabilmektedir.

İnteraktif ders hazırlamak için öncelikle Quizizz’a giriş yaptıktan sonra Create butonuna tıklamalı ve açılır menüden Lesson seçilmelidir. Hemen altındaki açıklamadan da görüldüğü üzere hazırladığımız slaytlara ve çoklu ortam içeriklerine test ve anket soruları ekleyerek öğretmenin kontrolünde gerçekleşecek bir ders hazırlanabilmektedir.

Bu adımları geçtikten sonra karşımıza dersimizin ismini girmemizi ve hangi konuyla ilişkili olduğunu seçmemizi isteyen bir pencere gelmektedir. İlgili seçimleri gerçekleştirdikten sonra Next butonuna tıkladığımızda artık dersimizi tasarlayacağımız arayüze erişmekteyiz.

Quizizz Ders Tasarım Arayüzü

Yukarıdaki resimde Quizizz Ders Tasarım Arayüzünü görmektesiniz. Klasik sunum hazırlama programlarından aşina olduğumuz bir ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekranı kısaca tanıtmak gerekirse sol panelde slaytlarımızı görebiliyoruz. Ortadaki büyük alan ise içeriğimizi oluşturduğumuz ve düzenlediğimiz alandır. Ekranda görülen resimde egitim.tech metin içeriği seçili durumdadır. Herhangi bir metin içeriği seçildiğinde yukarıda metin düzenleme araç çubuğu belirmektedir. Bu araç çubuğu kullanıkarak metin üzerinde renk değişiklikleri, kalınlık, hizalama vb. metin işlemleri gerçekleştirilebilir.

Slayt eklemek için ise Add new slide butonuna tıklamak gerekiyor. İlgili butona tıklandığında önceden tanımlanmış slayt düzenlerini görüyoruz.

Quizizz Slayt Düzenleri

Yukarıdaki ekrandan bir sonraki slaytımız için içerik seçimini gerçekleştirebiliriz. Quizizz’in bizlere sunduğu 7 farklı slayt düzeni var. Bunlardan kullanım amacınıza uygun birini seçebilirsiniz. Dersimizi interaktif hale getirecek içeriklere de yine aynı ekrandan erişiyoruz. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere notlandırılabilen (Graded) içerikler çoktan seçmeli test ve boşluk doldurmacadır. Notlandırılamayan (Un-graded) içerikler ise anket ve açık uçlu sorudur. Bu içerik türlerini kullanarak slaytlarımızın arasına Quizizz’in aşina olduğumuz içeriklerini ekleyebiliriz. Burada diğer güzel bir özellik ise hazır slaytları içe aktarabiliyor oluşumuzdur. Import Slides butonunu kullanarak PDF, Google Slides ve PowerPoint türlerinde dosyaları içe aktarabiliriz. Quizizz sunum tasarım özellikleri şu an için sınırlı olduğundan PowerPoint, Canva gibi tasarım açısından daha çok özellik sunan platformlarda içeriklerimizi hazırladıktan sonra içe aktarma özelliğini kullanmak daha güzel sonuçlar verecektir.

Tüm tasarım işlemlerini Quizizz’da yapmak isterseniz, yukardaki resimde görülen düzenleri kullanabilir ve basit tema değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri ise Theme penceresi altında yapıyoruz.

Themes penceresini açtığımızda Basic Themes altında temel şablonları görüyoruz. Hemen altında Costumize bölümünde slaytların arka plan rengini, metin rengini ve arka plan resmini özelleştirebileceğimiz özellikler bulunmaktadır. Animated themes bölümünde ise animasyonlu sunum şablonları yer almaktadır.

Tüm tasarımlarını Quizizz içerisinde yapmak isteyenler bu bölümdeki tasarım özelliklerinden yararlanabilirler.

Quizizz üzerinde tasarımı tamanlanmış örnek bir ders içeriğinin ekran görüntüsü aşağıda yer almaktadır.

Örnek Ders İçeriği

Dersinizi eklediğiniz interaktif içeriklerin türünü yukarıdaki resimde görüldüğü üzere sağ üst köşeden görebilirsiniz. Dilerseniz içeriğiniziz türünü hızlı bir şekilde yine aynı yerden değiştirebilirsiniz. İçerikle ilgili öğrencilere vereceğiniz süreyi sol alttan değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda etiketler girerek de aktivitenizi sonra kullanmak üzere tanımlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra son olarak ders ayarları (Settings) bölümünden son işlemlerimizi yapıyoruz.

Ayarlara tıkladığımızda hazırladığımız derse bir kapak resmi yükleyebilir, dersimizin dilini belirtebilir, uygun hedef kitle aralığını seçebilir ve son olarak görüntüleme ayarlarını düzenleyebiliriz. Görüntüleme ayarlarında istersek herkese dersimizi açabileceğimiz gibi sadece ben seçerek gizli olarak tutabiliriz.

Quizizz’in interaktif ders özelliği öğrenme süreçlerimize güzel faydalar getirecek bir geliştirme olmuş görünüyor. Sizler de derslerinizde Quizizz’ı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Düşüncelerini bizimle paylaşmandan mutluluk duyarız.

Yanıt bırak

Eğitim Teknolojileri Dizini
Logo
Uygulamaları karşılaştır
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0