Editör Seçimi

Scratch

Ücretsiz

İncelemeni ekle
5
Karşılaştır

Scratch, ABD’de bulunan MIT’in (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit bir arayüze sahip bir programlama dilidir. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fareyle tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar ve hikayeler yaratabilir.

Renkli bir arayüze sahip olduğu için çocukları yaratıcılığa teşvik ederek animasyon yapmalarını sağlar. Java, C, Python, PHP, Visual Basic gibi birçok programlama dilinin yanında Scratch hazır fonksiyonları kategorilere ayırıp kolay bir biçimde kullanıma sunar. Bu sayede programlamaya yeni başlayan kişiler, algoritma yapısını “if, else, while, for” gibi karmaşık kod yapılarını ve noktalama işaretleri gibi dikkat gerektiren kod satırlarını kullanmadan kavrayabilir.

Uygulama özellikleri nelerdir?

  • Scratch, özellikle 8 ila 16 yaş arasındaki gençler için tasarlanmıştır, ancak her yaştan insan Scratch ile yaratır ve paylaşır. Küçük çocuklar, 5 ila 7 yaşları için tasarlanmış basitleştirilmiş bir Scratch sürümü olan ScratchJr denemek isteyebilirler.
  • Scratch, masaüstlerinde, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde mevcut web tarayıcılarının çoğunda çalışır. Projeleri cep telefonlarında görüntüleyebilirsiniz, ancak şu anda telefonlarda projeler oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.
  • Scratch uygulaması internet bağlantısı olmadan Scratch projeleri oluşturmanıza olanak sağlar. Scratch uygulamasını Scratch web sitesinden veya cihazınızın uygulama mağazasından indirebilirsiniz.

Eğitimciler nasıl kullanıyor?

Öğrencileriniz Scratch’i kendi etkileşimli hikayelerini, animasyonlarını ve oyunlarını kodlamak için kullanabilirler. Bu süreçte öğrencileriniz yaratıcı düşünme, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve işbirliği içerisinde çalışma gibi günümüzdeki önemli becerileri edinirler. Eğitimciler Scratch’i birçok farklı konu alanı ve yaş grubuna entegre ediyorlar.

Ek Bilgiler: Scratch

Beceri

, , , ,

Desteklenen Platform

, , ,

Dil Desteği

,

Kademe

, ,

Ödeme Planı

Öğretim Yöntemi

Öğretim Tekniği

Ekran Görüntüleri: Scratch

Kullanıcı İncelemeleri

0.0 puan / 5
0
0
0
0
0
Bir inceleme paylaşın

Henüz bir inceleme yok.

"Scratch" için inceleme gönderen ilk kişi olun

Eğitim Teknolojileri Dizini
Logo
Uygulamaları karşılaştır
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0